Bezpieczne sposoby usuwania lodu

Data dodania: 28.03.2017


Mróz to jeden z największych wrogów każdego kierowcy. Potrafi unieruchomić ruch drogowy na kilka godzin, utrudnia bezpieczna jazdę autem i najczęściej przychodzi niespodziewanie, a my jesteśmy zmuszeni do walki z oblodzonymi szybami samochodowymi. Podpowiadamy, jakie bezpieczne sposoby usuwania lodu warto zastosować.

Jednym ze sposobów usuwania lodu jest polanie zamarzniętej powierzchni mieszanką wody z solą. Osolona woda obniża temperaturę zamarzania wody, dzięki czemu powoli, ale skutecznie i dokładnie rozpuszcza lód. Jeśli temperatura otoczenia spadła poniżej zera, warto użyć do mieszanki soli gruboziarnistej. Nie należy sypać soli na szyby i polewać je w tym samym czasie gorącą wodą takie działanie może doprowadzić do pęknięcia szyby. Najlepsze efekty osiąga się przy użyciu chłodnej wody.

Innym sposobem oczyszczania szyb jest połączenie alkoholu i wody w proporcjach 2:1. Do substancji można dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, co sprawi, że mieszanka będzie szybciej rozpuszczała lód. Taką mieszankę rozpylamy na powierzchni zamarzniętej szyby, a następnie za pomocą skrobaczki usuwamy lód. Preparat przyśpiesza topnienie lodu, dzięki czemu możemy w prosty i szybki sposób się go pozbyć. Z uwagi na to, że alkohol jest substancją łatwopalną, należy trzymać go w bezpiecznej odległości od źródła ognia podczas aplikacji.

Można się sprzeczać na temat skuteczności działania preparatów wykonanych ze składników domowego pochodzenia. Można również założyć, że mieszanki wodniste jedynie pogarszają sytuację, a ponadto mieszane z wodą składniki wpływają negatywnie na stan techniczny pojazdu. Jeśli nie ufamy domowym miksturom lub nie chcemy narażać się dodatkowe koszty naprawy w serwisie lub wypożyczalni samochodów, możemy użyć jednego ze sprawdzonych produktów chemicznych. W sklepach z wyposażeniem auta możemy odnaleźć wiele preparatów, które skutecznie i szybko usuną lód z szyb samochodowych.

Najbezpieczniejszym, nieinwazyjnym sposobem na zabezpieczenie samochodu przez zamarznięciem jest okrycie go pokrowcem. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest przykrycie szyb ręcznikiem lub prześcieradłem, jednak jeśli nie chcemy zmieniać pierwotnego przeznaczenia tych rzeczy, możemy użyć gazet. Ich wielką zaletą jest to, że są materiałem, który można oddać na makulaturę i nie trzeba tracić czasu na jego czyszczenie.

Przykrywając samochód materiałem chronimy go przez szkodliwym działaniem mrozu. Aby pokrowiec nie przemieszczał się, możemy przytrzymać go wycieraczkami lub obciążyć go na krawędziach. Jeśli nie posiadamy własnego auta, a korzystamy z samochodu służbowego lub wypożyczonego, warto spytać pracodawcy lub przedstawiciela firmy takiej jak Fado, czy nie posiadają na stanie dopasowanego do auta pokrowca. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które boją się eksperymentować, a stawiają na konkretny efekt.

Audi r8 tuning