Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy?

Data dodania: 13.04.2017


Rozmawianie przez telefon komórkowy jest absolutnie zabronione podczas prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu. Jednak coraz więcej kierowców sięga po telefon w trakcie jazdy, przyczyniają się w ten sposób do powodowania wypadków. Rosnąca liczba kolizji wywołanych przez rozmowę w trakcie jazdy jest przerażająca, dlatego należy się zastanowić, jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy.

Aż 1/4 wypadków samochodowych spowodowana jest przez kierowców, którzy rozmawiają przez telefon w trakcie jazdy. Używanie komórki podczas prowadzenia auta może prowadzić m.in. do uderzenia tyłu pojazdu naprzeciwko – najczęściej dzieje się to w bliskim sąsiedztwie znaków „stop” i świateł ulicznych. Ponadto, skutkiem rozmów jest skrócenie lub całkowita eliminacja czasu reakcji kierowcy w trakcie sytuacji awaryjnej. Rozkojarzenie prowadzi również do niedokładnego sposobu kierowania pojazdem, które może skutkować wyjeżdżaniem poza odpowiedni pas ruchu. Skupienie tylko i wyłącznie na rozmowie ogranicza możliwość patrzenia w lusterka boczne, a tym samym możliwość kontrolowania sytuacji na drodze. Czasem kierowca angażuje się emocjonalnie w rozmowę, przez co niepotrzebnie zwiększa prędkość poruszania się pojazdu.

Mimo wielu katastrofalnych skutków, jakie wywołuje rozmowa przez telefon w trakcie jazdy, kierowcy nie zmieniają swoich nawyków. Policja zatrzymywała prowadzących z telefonem w ręce, a na pytanie, dlaczego go używają kierowcy tłumaczyli się rozmowami biznesowymi, spóźnieniem lub potrzebą poinformowania najbliższych o aktualnych wydarzeniach. Jednak żadna wymówka nie jest warta naszego życia lub zdrowia.

G2 TEAM

Jeśli w trakcie jazdy dzwoni do nas telefon mamy kilka wyjść z takiej sytuacji. Pierwsza, zignorować telefon i odebrać go po dotarciu do celu. Jeśli telefon jest pilny, należy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i wtedy odebrać połączenie. Odradzamy odbieranie w trakcie jazdy i tłumaczenie, że zadzwonimy później, dlatego, że jest to kolejna czynność która może nas rozproszyć. Jeśli telefon jest w zasięgu ręki należy odrzucić połączenie. Jeśli zdarzy się tak, że otrzymujemy ważne połączenie, nie mamy gdzie się zatrzymać, ale jedzie z nami pasażer, warto poprosić go o odebrania połączenia.

Niezależnie od tego, czy komórkę trzymamy w ręce, czy korzystamy z zestawu słuchawkowego lub systemu bezprzewodowego i telefon przyczepiony jest do szyby przed nami, prowadzenie auta i jednoczesna rozmowa dalej jest niebezpieczna. Więc może lepiej darować sobie montaż jakichkolwiek udogodnień, które mogłyby negatywnie wpłynąć na sposób naszej jazdy. Zaoszczędzimy na instalacji sprzętu
i nie będziemy musieli prosić o specjalne pozwolenie na montaż ani wypożyczalni samochodów takiej jak fadoauto.pl, z której mamy auto, ani przełożonego udostępniającego nam samochód służbowy.