Jazda samochodem zimą – o czym pamiętać

Data dodania: 08.12.2016


Zima to wyjątkowo trudny okres dla kierowców – częste opady deszczu lub śniegu, niska temperatura i szybki zmierzch to najczęściej wymieniane bolączki, które utrudniają jazdę samochodem. Żeby przejeździć cały okres zimowy bez żadnych przykrych sytuacji na drodze trzeba się odpowiednio przygotować na kolejne kilka tygodni. Jazda samochodem zimą – o czym pamiętać?

Przygotowanie samochodu do jazdy

Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie pojazdu pod względem technicznym. Zaczynając od takich podstaw jak opony – w tym temacie można spotkać zarówno zwolenników stosowania ogumienia zimowego, jak i rosnącą grupę tych, którzy decydują się na stosowanie opon całorocznych. Warto pamiętać, że polskie prawo nie nakłada na kierowców obowiązku zmiany opon na zimowe. Niezależnie od tego, którą grupę reprezentujemy trzeba jedna zadbać o dobry stan ogumienia – i to podlega już kontroli policji, która za zbyt zużyty bieżnik może nas przykładnie ukarać.

Przygotowanie auta przed zimą to także kontrola płynów eksploatacyjnych: od zimowego płynu do spryskiwaczy, przez płyn chłodzenia, aż po cały układ smarowania. A jeśli chcemy uniknąć problemów z odpaleniem samochodu z rana, zawczasu powinniśmy skontrolować stan akumulatora i alternatora.

Zobacz ofertę: wypożyczalnia samochodów Szczecin

Prawidłowe nawyki za kierownicą

Ale sam stan techniczny samochodu nie zapewni bezpiecznej jazdy – tutaj najwięcej do powiedzenia ma sam kierowca. Sposób w jaki zachowujemy się za kierownicą o tej porze roku powinien się znacząco różnić od nawyków, jakie towarzyszą nam wiosną i latem. Zasada ograniczonego zaufania i przewidywanie reakcji innych kierowców powinny nami kierować w pierwszej kolejności. Zimą każdy kierowca powinien pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego go pojazdu, unikać gwałtownego hamowania oraz skrętów kierownicy, co może prowadzić do poślizgu.

Odpowiednie wyposażenie

Warto też przed nadejściem zimy zadbać o specjalne wyposażenie samochodu. Każdy kierowca, który nie ma do swojej dyspozycji garażu powinien zaprzyjaźnić się chociażby ze specjalnymi matami, które nakłada się na przednią i tylną szybę pojazdu. Dzięki nim rano, przed wyjazdem do pracy, wystarczy zdjąć matę i nie trzeba walczyć z oblodzonymi szybami.

Zimowy ekwipunek, który pomoże przetrwać w trudnych warunkach to także łańcuchy na opony, odmrażacz do zamków czy szyb, skrobaczka, a nawet łopata do śniegu.

Polecamy usługi: fadoauto.pl