Odpowiednie obuwie do jazdy

Data dodania: 13.04.2017


Kupując buty na wyprzedaży możemy zostać oczarowani przez ich piękno, jednak nie tylko wygląd ma znaczenie. Ważne jest to, aby kierowca posiadał budy odpowiednie do prowadzenia auta. Niektóre typy butów uniemożliwiają swobodną jazdę i prosta zmiana biegów może się nagle okazać problematyczna. Przypominamy, jak wielkie znaczenie ma odpowiednie obuwie do jazdy.

Podeszwa naszego buta może utknąć pomiędzy pedałami, kiedy uniesiemy stopę, aby zmienić bieg. Klapki, japonki i inne buty, które w odpowiedni sposób nie zabezpieczają kostki, mogą spowodować, że stopa ześlizgnie się z pedała i przy zmianie nogi nie trafimy na odpowiednią stopkę. Wysokie obcasy to kolejny typ buta, który nie jest odpowiedni do jazdy autem. Są równie niebezpieczne co klapki, pantofle i japonki, mogą prowadzić do groźnych sytuacji, w których brak możliwości płynnej pracy nóg może doprowadzić do wypadku.

Odpowiednie buty do jazdy powinny mieć cienką podeszwę, która umożliwia kierowcy w bezproblemowe wyczucie siły nacisku, jaki kładzie się na pedał podczas hamowania lub przyśpieszania. Japonki absolutnie tego nie umożliwiają. Pedał hamulca i pedał gazu są kontrolowane przez piętę. W tym przypadku nie sprawdzą się wysokie obcasy, ponieważ poziom pięty jest w nich podniesiony, przez co w znaczący sposób zakłóca to prawidłową pracę nóg. Adidasy i glany również nie będą odpowiednim wyborem, ponieważ podeszwy w tego typu butach są grube i usztywnione.

Dobrym pomysłem będzie wybór butów z cienką podeszwą i niskim obcasem, co pozwoli na łatwe i prawidłowe manewrowanie stopami. Tenisówki, baleriny, czółenka, mokasyny lub buty żeglarskie, to obuwie idealne do jazdy autem. Warto wyposażyć samochód w zapasową parę odpowiednich do jazdy butów, które w każdej chwili będzie można założyć. Warto też zauważyć, że buty na wysokim obcasie bardzo szybko niszczeją i matowieją, jeśli zbyt często nosi się je podczas jazdy. Dlatego dodatkowa para butów w służbowym aucie to rzecz niezbędna. Należy mieć świadomość tego, że nawet najwyższy poziom wyposażenia i technologii zastosowanej w pojeździe nie uchroni nas przed kolizją, gdy nosimy w trakcie jazdy niewłaściwy typ obuwia. W związku z tym, gdy korzystamy z usług wypożyczalni samochodów, musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i nosić odpowiednie buty, które ułatwią, a nie utrudnią wykonywanie manewrów.

Odpowiednie do jazdy obuwie musi charakteryzować nie tylko cieka podeszwa i niski obcas, ale przede wszystkim wysoki komfort użytkowania. W trakcie wybierania właściwych do prowadzenia auta butów należy pamiętać, że mają być wygodne oraz, że podczas chodzenia i prowadzenia w nich nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu.