Pielęgnacja części samochodowych

Data dodania: 19.09.2017


Bezproblemowe prowadzenie samochodu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest stopień zużycia elementów eksploatacyjnych pojazdu. Każdy kierowca powinien wiedzieć jak często należy dokonywać napraw i wymian. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja części samochodowych oraz na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę.

W pierwszej kolejności musimy ustalić czym tak naprawdę są części eksploatacyjne. Do tej grupy zaliczmy elementy, które nie charakteryzują się długowiecznością, czyli części, które trzeba regularnie wymieniać. Filtry i płyny zużywają się w samochodzie najszybciej. W instrukcji obsługi auta możemy przeczytać porady na temat ich wymiany. Przykładowo filtr kabinowy należy wymieniać dwa razy w roku, aby zagwarantować poprawną pracę układu wentylacji i klimatyzacji. Dla naszego bezpieczeństwa i bezawaryjnego użytkowania pojazdu bardzo ważna jest wymiana płynu hamulcowego i chłodzącego, jednak tej czynności nie trzeba wykonywać zbyt często, ponieważ ten pierwszy zmieniamy po dwóch latach, a drugi po pięciu.

Do tej grupy przynależą również opony samochodowe. Należy je zastąpić nowsza wersją w momencie, gdy bieżnik zrówna się ze wskaźnikiem zużycia TWI, a najlepiej jeszcze zanim go osiągnie. Inne okoliczności wymiany to poważne naruszenie stanu technicznego gum, czyli pęknięcia, rozwarstwienia i rozdarcia. Jeśli poziom zużycia TWI jest prawidłowy, a opony mają więcej niż siedem lat, również należy wyposażyć się w nowe gumy.

Kolejnymi częściami eksploatacyjnymi są elementy układu hamulcowego np. tarcze i klocki. Części te narażone są na szybkie zużycie, które zależy od stylu jazdy kierowcy. Moment zużycia klocków i tarcz można łatwo zaobserwować podczas hamowania, ponieważ o zużyciu świadczyć będzie dźwięk ocierania się o siebie tarcz lub pisk startych klocków.

Coraz częściej pojawiającym się problemem wśród kierowców jest brak dbałości o części eksploatacyjne samochodu. Bezpośrednią styczność z tym problemem mamy w momencie kupowania używanego auta. Wiele kierowców obawia się również o zły stan techniczny wynajmowanych aut. Jednak nie wszyscy wiedzą, że wypożyczalni samochodów Szczecin jest zobowiązana prawnie do utrzymywania w odpowiednim stanie udostępnianych aut. Jeśli chcemy mieć pewność, możemy zawsze zajrzeć pod maskę wypożyczonego pojazdu w obecności pracownika. Wypożyczając samochód np. z firmy fadoauto.pl możemy mieć pewność, że pojazd będzie w pełni sprawny oraz gotowy do wyjazdu nawet w długie trasy.

Wypożyczalnia samochodów Szczecin

Fado